Czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzone auto przez wyrwę w drodze?

Gdy topnieją śniegi, a zima odchodzi w zapomnienie, przypominają o sobie zniszczone drogi. Dziury i wyrwy w ulicach mogą przysporzyć wielu zmartwień kierowcom. Za uszkodzone w tym wyniku auto możemy otrzymać odszkodowanie. Porady eksperckiej na łamach serwisu superbiz.se.pl udziela Marzena Walkowska, Kierownik Zespołu Likwidacji Szkód Centrum Odszkodowań DRB.

Ustawowy obowiązek dbania o drogi oraz ich stan spoczywa na ich zarządcy lub właścicielach. W sytuacji gdy kierowca poniósł straty w postaci uszkodzenia samochodu musi samodzielnie pokryć koszty naprawy. Może on jednak ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy dróg. Należy jednak pamiętać, że to do poszkodowanego należy sprawdzenie, kto nadzoruje drogę, na której doszło do usterki.

– W przypadku gdy faktycznie do naszej szkody doszło z powodu niedbalstwa zarządcy drogi warto ubiegać się o stosowne odszkodowanie, bo po prostu nam się należy – zachęca Marzena Walkowska z Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanych w dochodzeniu ich praw. – Jednak chcąc ubiegać się o świadczenia należy zadbać o wszystkie stosowne dokumenty potwierdzające zaistnienie sytuacji i udowodnienie winy zarządcy. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż zarządy dróg niejednokrotnie wskazują na winę samego poszkodowanego. Jakie polskie drogi są każdy widzi, a często zarządcy nie mają środków finansowych na ich odpowiedni remont. Stąd też bardzo często stosuje się znaki ostrzegawcze w wyznaczonych miejscach, informujące i ostrzegające o np. zniszczonej nawierzchni lub ograniczające prędkość do minimum – dodaje Walkowska z Centrum Odszkodowań DRB.

  • Jak rozpoznać kto zarządza drogą, na której doszło do usterki ?
  • Jakie kroki poczynić, aby zgłosić się do odpowiedniego zarządcy drogi wniosek o odszkodowanie?

Pełen artykuł z wypowiedzią eksperta DRB na łamach superbiz.se.pl można przeczytać tutaj >>

Źródło: artykuł red. Karoliny Januszek pt. „Uszkodziłeś samochód przez dziury w drodze? Należy Ci się odszkodowanie”, superbiz.se.pl