Konferencja „Rekonstrukcja” w roli głównej

Okres wakacyjny za pasem, a to oznacza, że sezon wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach już niebawem się rozpocznie. Wbrew pozorom właśnie to wtedy, gdy pogoda jest słoneczna a warunki atmosferyczne sprzyjają dochodzi do największej ilości wypadków drogowych o najpoważniejszych skutkach. I właśnie o skutkach wypadków, a dokładnie obrażeniach ciała oraz pomocy medycznej i prawnej będą rozmawiać specjaliści, w tym DRB podczas konferencji.

Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji, w 2016 r. najwięcej wypadków miało miejsce w sierpniu (10,0% ), lipcu (9,8%) i w czerwcu (9,6%). Natomiast największą liczbę ofiar zanotowano w sierpniu (10,3%), we wrześniu (10,2%) i w październiku (10,1%).

Skutki wypadków – to właśnie one rzutują na późniejsze życie osoby, która uległa takiemu nieszczęśliwemu zdarzeniu. Pomimo, że wypadku cofnąć się nie da, to z pomocą na lepsze jutro przychodzi medycyna. To właśnie ona bardzo często pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach odzyskać nadzieję na wciąż normalne życie. I właśnie pomoc medyczna oraz prawna będą tematem spotkania branżowego organizowanego w dniach 21-23 czerwca 2017 r. dla terapeutów, lekarzy i pacjentów, w ośrodku Reh4U w Trzebnicy.

Egzoszkielet w rehabilitacji to fakt a nie odległa przyszłość

Jedną z form medycznej pomocy dla osób  najciężej poszkodowanych w wypadkach jest egzoszkielet. Pomimo, że egzoszkielet kojarzy nam się wciąż z filmami science fiction lub konstrukcjami opracowywanymi przez amerykańską armię. Staje się on powoli częścią procesu rehabilitacji i pomaga coraz większej grupie poszkodowanych.

Jednym z pacjentów, który korzysta z tej formy rehabilitacji jest zwycięzca IV edycji Must Be The Music Tomek „Kowal” Kowalski. W wyniku wypadku komunikacyjnego któremu uległ w czerwcu 2014 roku, doszło u niego do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Od tamtej pory wokalista musiał uporać się z nową rzeczywistością i wyzwaniami, które stają przed osobą na co dzień korzystającą z wózka inwalidzkiego. Tomek nie tylko ćwiczy z wykorzystaniem egzoszkieletu, ale czasem pojawia się w nim nawet na scenie.

Inni prężnie działający pacjenci, którzy zakosztowali tego typu terapii, to m.in. lider grupy „Onisprawni”, Łukasz Siemież. Na co dzień w myśl zasady „niepełnosprawność siedzi w głowie, a nie w człowieku”, Łukasz aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami.

Z kolei najlepszym przykładem tego, jak osiągać sukces, borykając się z ograniczeniami spowodowanymi urazem rdzenia, jest Weronika Wróbel, która w I konkursie „Miss Polski na wózku” zdobyła aż trzy tytuły. Została II Wicemiss Polski, Miss Publiczności i Miss Internetu. Weronika także próbowała nowoczesnej terapii przy pomocy egzoszkieletu EKSO GT.

Spotkanie specjalistów i edukacja

Wszystkie wspomniane osoby podzielą się swoimi doświadczeniami 21-22 czerwca 2017, na spotkaniu organizowanym dla terapeutów, lekarzy i pacjentów, w ośrodku Reh4U w Trzebnicy. Przybliżymy fizjoterapeutom tajniki prowadzenia innowacyjnej terapii a pacjenci będą  mogli doświadczyć walorów rehabilitacji przy użyciu egzoszkieletu. Na spotkaniu poruszona zostanie również kwestia aktualnych badań naukowych prowadzonych z wykorzystaniem EKSO GT, m.in. odpowiada na pytanie jakie efekty uzyskano u pacjentów po udarze, a jakie u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, przerwanym rdzeniem kręgowym, mózgowym porażeniem dziecięcym.

– Pacjenci po urazach czy z chorobami układu nerwowego, powinni spróbować swoich sił na EKSO. Każdy może osiągnąć inne korzyści terapeutyczne. Wszystko zależy od tego jaki mamy cel terapii – mówi Jarosław Dobosz – fizjoterapeuta, pracownik firmy Technomex, która jest współorganizatorem spotkania. – Terapia przy pomocy robotów, to już teraźniejszość. Na chwilę obecną musimy nauczyć się, jak maksymalnie ją wykorzystywać, żeby uzyskać jak największą korzyść dla pacjenta – dodaje Dobosz.

W Polsce egzoszkielet EKSO GT znajduje się już w 6 placówkach, a dwa roboty wykorzystywane są do użytku prywatnego.

Reh4u rehabilituje pacjentów z różnymi schorzeniami, w sposób nowoczesny z dostępem do najnowszych technologii

– Misją Reh4U jest profesjonalizm i świadomość w działaniu. Dlatego niezwykle cenne są dla nas warsztaty z wykorzystaniem egzoszkieletu – mówi Monika Krawczyk, Prezes zarządu Reh4u. – Zależy nam na holistycznym podejściu do Pacjenta, stąd też stworzyliśmy warsztaty ze współudziałem służb mundurowych, oraz firmą DRB, która najlepiej na Polskim rynku zajmuje się ofiarami wypadków od strony formalno-prawnej – dodaje Prezes zarządu Reh4u.

Profesjonalna pomoc powypadkowa w zakresie odszkodowań

Aby podjąć leczenie i zadbać po wypadku o swoją dobrą sytuację bytową ważna jest zarówno pomoc medyczna, jak i finansowa, która często determinuje dalszy przebieg leczenia powypadkowego. W tym celu niezwykle istotne, w momencie gdy mamy do czynienia z wypadkami nie ze swojej winy, jest możliwość uzyskania należnego nam odszkodowania.

– Niestety wiele osób poszkodowanych nie wie, że może ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wypadku z jego polisy OC i że kwota wypłacana przez ubezpieczyciela to tylko część tego, co mogą i powinni otrzymać – mówi Mariusz Szóstka, Dyrektor Centrum Odszkodowań DRB i jeden z prelegentów wydarzenia. – Tymczasem możemy ubiegać się o uzyskanie finansowego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zwrotu wszelkich kosztów zawiązanych z leczeniem, a w poważnych przypadkach także renty – dodaje Dyrektor DRB.

O pomocy w uzyskaniu należnego odszkodowania oraz okresu przedawnień będzie mowa także podczas wydarzenia w dniach 21-22 czerwca br. odbywającego się w ośrodku Reh4U w Trzebnicy.

Trzeciego dnia warsztatów tj. 23 czerwca prelegenci poruszać będą następujące zagadnienia:

  • 9.00-11.00 – dr n.med. Robert Krawczyk – Nefrolog poprowadzi wykład: „Profilaktyka chorób cywilizacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób nerek.”
  • 11.00-13.00 – Monika Kuczaba Specjalista Lux Med przedstawi  temat „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach populacyjnego programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi „ Rakowi Wspak”
  • 13.30-14.30 – Joanna Herda- Banasińska  – Psycholog  będzie odpowiadać na pytanie „ Czy potrafimy dać sobie luz”
  • 15.00-17.00  – Mariusz Szóstka, Dyrektor Centrum Odszkodowań DRB – „Bądź świadomy swoich praw, czyli wszystko o odszkodowaniach powypadkowych”

Podczas kongresu nie zabraknie też działań prowadzonych przez służby mundurowe Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy. Strażacy  poprowadzą instruktaż, w jaki sposób należy zachować się gdy jesteśmy  świadkami wypadku komunikacyjnego, w jaki sposób należy zabezpieczyć teren, zająć się poszkodowanymi, Będą również zaprezentowane ćwiczenia związane z interwencją podczas utonięć, czy zakrztuszeń.

AGENDA SPOTKANIA – do pobrania >>