Zmiany w opodatkowaniu odszkodowań
Na rynku ubezpieczeniowym istniały dotąd rozbieżności w zakresie kwalifikacji pod względem podatkowym odsetek wynikających z opóźnień w wypłacie odszkodowań przez ubezpieczycieli. Zdarzało się, że niektóre zakłady ubezpieczeń, uznając, że kwota wypłacona tytułem odsetek nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, wysyłała do poszkodowanych formularze podatkowe, sygnalizując tym samym, że mają oni obowiązek ujęcia tej kwoty po stronie przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że zagadnienie związane z opodatkowaniem odszkodowań, a tym samym odsetek od odszkodowań, reguluje art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Wyjątkiem od tej zasady są odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, których dochody są odrębnie opodatkowane, a także dochody z ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi oraz wynikające z inwestowania składki ubezpieczeniowej z umowy ubezpieczenia na życie lub dożycie. Skoro zatem ustawodawca w sposób wyraźny wskazuje nie na odszkodowania, ale kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, to mając na względzie reguły wykładni literalnej i celowościowej, należy przyjąć, że odsetki to niewątpliwie właśnie kwota wypłacana z tego tytułu, co oznacza, że podobnie jak należność główna, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego. Pogląd ten potwierdził także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 stycznia 2014 r., sygn. akt II FSK 289/12 wskazując, że odsetki należy przypisać do tego samego źródła dochodu, co należność główną, a tym samym podlegają one opodatkowaniu na analogicznych zasadach. Należy podkreślić, że powyższe stanowisko w pełni aprobuje także niekwestionowany autorytet w dziedzinie prawa podatkowego prof. Witold Modzelewski, który podczas prelekcji poświęconej zagadnieniom opodatkowania odszkodowań wygłoszonej na konferencji „Kancelarie odszkodowawcze jako uczestnicy rynku ubezpieczeniowego – wczoraj, dziś i jutro” współorganizowanej przez Polską Izbę Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, zaprezentował tożsamy pogląd dotyczący opodatkowania odsetek od odszkodowań.
Poniżej zamieszczamy link do materiału przygotowanego przez Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o. pt. „Problemy opodatkowania odszkodowań oraz odsetek od odszkodowań podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.
Należy mieć nadzieję, że powyższa wykładnia spowoduje przyjęcie jednolitego stanowiska w tym zakresie przez wszystkich ubezpieczycieli. Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych ze swojej strony już teraz deklaruje wnikliwe przyglądanie się praktyce zakładów ubezpieczeń, a w razie pojawiania się odmiennych stanowisk, podjęcie stosownych działań prawnych mających na celu zabezpieczenie interesów osób poszkodowanych.
Źródło artykułu: PIDIPO