Odszkodowanie z polisy OC

Od 2017 roku mają wzrosnąć ceny składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC, co związane jest ze wzrostem kwot wypłacanych odszkodowań. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeniowej w zeszłym roku kwota wypłaconych odszkodowań i świadczeń wyniosła aż 6,8 mld zł brutto. Nie każdy jednak wie, jak ubiegać się o rekompensatę z OC sprawcy. Podpowiadamy, jak uzyskać należne nam świadczenia.

Silne słońce, piękna pogoda, a czasami ulewy i mgły niejednokrotnie są przyczynami wypadków.  Według danych Komendy Głównej Policji od początku roku do końca października 2016 r. doszło już do 319 494 kolizji i 27 933 wypadków. Kolizja lub wypadek może przytrafić się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Warto przygotować się na taką okoliczność i dowiedzieć się, jak dochodzić swoich praw, jeśli przydarzy nam się taka sytuacja.

kolizje-drogowe_drb_odszkodowanie

Odszkodowanie za zniszczone auto

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać po kolizji jest zabezpieczenie miejsca wypadku, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej położenia pojazdów i widocznych uszkodzeń. Następnie powinniśmy przystąpić do spisania oświadczenia.
– Takie oświadczenie powinno zawierać: dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazdy, dane ubezpieczyciela, numer polisy OC oraz opis okoliczności w jakich doszło do kolizji – wyjaśnia Edyta Szymkowiak, p.o. Dyrektora Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy przy uzyskaniu należnych odszkodowań. – W przypadku, gdy sprawca zdarzenia nie chce udzielić nam potrzebnych informacji, na miejsce kolizji powinniśmy wezwać policję, która sporządzi notatkę urzędową ze zdarzenia drogowego – dodaje Szymkowiak.

Kolejnym krokiem jest kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Możemy skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy wypadku lub naszym ubezpieczycielem, który wypłaci nam odszkodowanie i we własnym zakresie zwróci się o zwrot poniesionych kosztów do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Możemy również skorzystać z usług firm, które specjalizują się w pomocy przy uzyskaniu należnych odszkodowań. Pracownicy takiej firmy udzielą nam szczegółowych informacji na temat tego, o jakie odszkodowanie możemy się ubiegać, jak również będą nas reprezentować przed towarzystwem ubezpieczeniowym, załatwiając w ten sposób wszelkie formalności. Następnie czeka nas spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni, opisze i wyceni powstałe szkody. To właśnie na podstawie kalkulacji sporządzonej przez rzeczoznawcę towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje decyzję dotyczącą wysokości wypłaconego odszkodowania.

edyta-szymkowiak_drbOstatnim etapem jest wybór sposobu likwidacji szkody. Mamy do wyboru wariant warsztatowy i wariant kosztorysowy.
– Wariant kosztorysowy polega na tym, że po zaakceptowaniu dokonanego przez rzeczoznawcę kosztorysu, ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie, a my we własnym zakresie dokonujemy naprawy. W przypadku wariantu warsztatowego inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym, rola poszkodowanego ogranicza się jedynie do wyboru warsztatu, w którym zostanie naprawiony samochód, dostarczenia wyceny i odebrania już sprawnego samochodu. W takim przypadku to warsztat rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym – tłumaczy Edyta Szymkowiak z Centrum Odszkodowań DRB.

Odszkodowanie za szkody osobowe

 

W przypadku niektórych kolizji drogowych, jak i w większości wypadków samochodowych mówimy nie tylko o zniszczonym aucie, ale także o uszczerbku na zdrowiu. Kolizję od wypadku różnicuje przede wszystkim rozmiar doznanej szkody na osobie. Poszkodowanemu w wypadku samochodowym przede wszystkim należy się wypłata zadośćuczynienia za doznane obrażenia ciała oraz odszkodowanie za poniesione w związku z tym koszty. Starając się o wypłatę takiego świadczenie powinniśmy przedstawić następujące dokumenty: pełną dokumentację medyczną, w skład której wchodzą wyniki wszystkich wykonanych badań i konsultacji medycznych, rachunki za wykupione leki, dojazd do placówek medycznych czy rehabilitację. Możemy się starać również o odszkodowanie za utracony dochód związany z niezdolnością do pracy. O takie świadczenie mogą się starać nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również te zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie. Wystarczy, że wraz z pracodawcą oszacują, ile mogłyby zarobić w czasie niezdolności do pracy.

W momencie, gdy w wyniku wypadku zmarła bliska nam osoba możemy starać się o wypłatę zadośćuczynienia za stratę bliskiej osoby.

– Takie świadczenie przysługuje również osobom, które nie były rodziną zmarłego w powszechnym rozumieniu. Oznacza to, że o wypłatę zadośćuczynienia mogą również ubiegać się osoby, które żyły ze zmarłym na przykład w konkubinacie. Poświadczeniem naszej bliskiej relacji ze zmarłym mogą być: wspólne zdjęcia, filmy, zeznania rodziny, sąsiadów, przyjaciół czy współpracowników – wyjaśnia Edyta Szymkowiak z DRB.

W przypadku dochodzenia swoich praw do odszkodowania po śmierci bliskiej osoby, przede wszystkim musimy wykazać pogorszenie się naszej sytuacji majątkowej na skutek śmierci osoby bliskiej w wypadku. Jeśli prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe i zarobki zmarłego przyczyniały się do jego utrzymania, są podstawy do dochodzenia stosownego odszkodowania.

Sprawca wypadku nie ma wykupionego OC

W takich okolicznościach odszkodowanie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zgłoszenia szkody do UFG należy dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń, oferującego obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W takim przypadku najlepiej jest zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sami posiadamy polisę. A co w sytuacji, kiedy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia? – W takim przypadku niezwłocznie powinniśmy wezwać policję, która spisze szczegółową notatkę z miejsca zdarzenia. W momencie, gdy sprawca wypadku nie zostanie ustalony, swoje roszczenia również powinniśmy kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – dodaje Edyta Szymkowiak.