Odszkodowanie za kolizję drogową w Niemczech

Czy w przypadku kolizji drogowej, która miała miejsce w Niemczech, mogą się Państwo ubiegać o odszkodowanie? Jakie podjąć kroki? Zachęcamy do przeczytania porady eksperta Centrum Odszkodowań DRB, która ukazała się w odpowiedzi na pytanie czytelniczki czasopisma ,,Pani Domu”.

post_ekspert

Byłam z wizytą u córki, która mieszka w Niemczech. Podczas powrotu miałam kolizję, którą spowodował obywatel tego kraju. Na szczęście nic mi się nie stało, ale moje auto zostało poważnie zniszczone. Na miejscu spisałam oświadczenie, ale nie wiem do kogo zgłosić się po odszkodowanie?

Zaistniałą szkodę może Pani zgłosić bezpośrednio w Niemczech ubezpieczycielowi sprawcy kolizji lub korespondentowi zagranicznego ubezpieczyciela w Polsce. W oświadczeniu spisanym przez sprawcę powinna zostać zawarta informacja o nazwie ubezpieczyciela, po to, aby móc odnaleźć nazwę korespondenta już po powrocie do kraju. Taką możliwość daje system krajowych ośrodków informacji funkcjonujący we wszystkich państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii. Wystarczy, że zgłosi się Pani do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Po podaniu podstawowych informacji, takich jak: numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj, w którym jest on zarejestrowany, jak również nazwę ubezpieczyciela otrzyma Pani informacje dotyczące towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca kolizji ma wykupione OC oraz kto jest jego korespondentem na terenie Polski.

Ekspert: Marzena Walkowska, ekspert Centrum Odszkodowań DRB