Odszkodowanie za wypadek za granicą

Wypadek może przytrafić się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Aby zniwelować stres, który pojawia się w takich momentach, warto odpowiednio przygotować się na taką sytuację. Podpowiadamy, jak należy strać się o odszkodowanie, kiedy przytrafi nam się wypadek poza granicami naszego kraju.

Wypadki za granica_DRB

Polacy coraz chętniej na swoje zagraniczne wakacje wybierają się samochodem. Niestety wzmożony ruch na drogach może doprowadzić do nieoczekiwanych zdarzeń. Według danych Komisji Europejskiej w 2015 roku aż 135 tys. osób odniosło poważne obrażenia na skutek wypadków na europejskich drogach. Nieliczni jednak wiedzą, jak po takim zdarzeniu ubiegać się o odszkodowanie. Procedura dochodzenia należnej rekompensaty uzależniona jest od tego, w jakim państwie doszło do wypadku oraz od tego, w jakich państwach zarejestrowane były pojazdy w nim uczestniczące.

Potrzebna dokumentacja

Dochodząc swoich praw do odszkodowania, ważne jest, aby zadbać o odpowiednio przygotowaną dokumentację. Jest to bardzo pomocne i znacząco przyspiesza cały proces odszkodowawczy. Przede wszystkim powinniśmy posiadać oświadczenie, które zostanie spisane przez nas i sprawcę wypadku lub przybyłych na miejsce funkcjonariuszy policji.

DRB_eskpert– Oświadczenie o wypadku komunikacyjnym powinno zawierać następujące informacje: dane sprawcy wypadku, kategoria i numer prawa jazy, numer rejestracyjny oraz marka pojazdu, dane ubezpieczyciela u którego sprawca wypadku ma wykupione ubezpieczenie OC, jak również okoliczności, w których doszło do wypadku – wyjaśnia Katarzyna Parol-Czajkowska, Dyrektor Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB.

Jeśli będziemy mieli taką możliwość, warto również sfotografować miejsce zdarzenia. W momencie, gdy na miejscu zdarzenia obecni byli świadkowie, należy poprosić ich o pozostawienie danych osobowych i kontaktowych. Przydatne również będą rachunki, które udokumentują poniesione przez nas wszelkie dodatkowe koszty, takie jak: zakup leków, rehabilitacja czy dojazd do placówek medycznych. Warto zapamiętać, że osobie poszkodowanej należy się również rekompensata za brak możliwości wykonywania pracy zarobkowej. O takie świadczenie mogą ubiegać się nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również te zatrudnione na umowę zlecenie czy o dzieło.

Jak ubiegać się o odszkodowanie i co to jest System Zielonej Karty?

Odpowiedzi na te i inne pytania można przeczytać w artykule eksperckim w Biurze Prasowym DRB – tutaj >>