Pomoc DRB w przypadku odmowy wypłaty świadczeń
Polisa AC (autocasco) jest ubezpieczeniem dobrowolnym, przez co jest kojarzona przez kierowców z kompleksową ochroną i gwarancją odszkodowania na wypadek jakiegokolwiek uszkodzenia pojazdu. Zdarza się jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania, uzasadniając decyzję brakiem korelacji uszkodzeń. Odmowa może okazać się jednak niesłuszna.
Pan Jacek* wracając do domu, nagle wpada w poślizg i znacznie uszkadza przód samochodu. Posiadając polisę AC, niezwłocznie zgłasza szkodę do ubezpieczyciela i liczy na szybką wycenę szkody i wypłatę odszkodowania. Ten, choć wycenia wartość uszkodzeń na ponad 13 tys. złotych, to jednak odmawia wypłaty świadczenia z polisy ze względu na brak uszkodzeń tablicy rejestracyjnej. Kierowca nie zgodził się jednak z argumentacją ubezpieczyciela i korzystając z pomocy Centrum Odszkodowań DRB, skierował sprawę do sądu.
– Brak korelacji uszkodzeń to jedna z najczęstszych przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania przez zakłady ubezpieczeń. Tak było również w przypadku pana Jacka, gdzie zdaniem ubezpieczyciela przedmiotowa szkoda powstała w innych okolicznościach niż te opisane w zgłoszeniu szkody, gdyż w zdarzeniu nie została uszkodzona tablica rejestracyjna – mówi Joanna Diomin, ekspert Centrum Odszkodowań DRB.
W toku postępowania sądowego słuszność roszczenia poszkodowanego potwierdzili jednak biegli, jednoznacznie uznając zbieżność deklarowanego przebiegu zdarzenia z typem i rozmiarem doznanej szkody. Finalnie, sąd nakazał ubezpieczycielowi pełną wypłatę odszkodowania.
– W sytuacji, gdy spotykamy się odmową wypłaty odszkodowania ważne, abyśmy w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzili zakres ochrony, który wskazany jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To właśnie ten dokument stanowi podstawę do weryfikacji, czy decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego jest w pełni uzasadniona. Jeśli ubezpieczony ma problem ze zrozumieniem, często zawiłych, sformułowań i definicji używanych w OWU może w tym celu zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej, która wskaże możliwe ścieżki odwołania od decyzji zakładu ubezpieczeń – dodaje Diomin z DRB.
*dane osobowe zostały zmienione na użytek artykułu