Poradnik – odpowiedzialny Pełnomocnik

page-konsultacje-terapeutycznePoradnik: Jak odpowiedzialnie wybrać pełnomocnika w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych?

Każdy nieszczęśliwy wypadek nie należy do przyjemnych sytuacji, a wręcz przeciwnie – często jest bardzo traumatycznym momentem w życiu osoby poszkodowanej i jej bliskich. Nigdy nie wiadomo kiedy się on zdarzy – czy to w trakcie podróży, czy też w pracy, a może podczas operacji lub zwykłej przechadzki pieszej. Miejsc, okoliczności i zagrożeń jest wiele. Niemniej jednak często problem nie kończy się na wypadku a kwestiach powypadkowych, czyli roszczeniach o odszkodowanie. W tym celu warto powierzyć swoją sprawę profesjonalnej firmie, która zadba o to, by uzyskać dla Ciebie i Twoich bliskich należne odszkodowanie. Ale jak właściwie wybrać kompetentną firmę? Na co zwrócić uwagę, by być pewnym, że Twoja sprawa będzie należycie poprowadzona?

Wyobraźmy sobie następującą sytuację…

Jest wypadek, czwórka osób poszkodowanych… Ciężkie obrażenia odnoszą rodzice, a lekkich obrażeń doznaje ich dwójka dzieci. Wina jest ewidentnie drugiej osoby kierującej, gdyż nie zachowała należytej ostrożności i jechała ze zbyt dużą prędkością, uderzając w auto z rodziną włączające się w tym czasie do ruchu. Ponad roczne leczenie i rehabilitacje przyniosły pozytywne efekty, ale skutki wypadku na pewno będą odczuwalne przez resztę życia.

Walka w pojedynkę czy przy wsparciu profesjonalnej firmy odszkodowawczej?

Wydawać, by się mogło, że sprawa jest oczywista i odszkodowanie powinno być wysokie ze względu na chociażby rozległe obrażenia, długofalowe koszty leczenia, rehabilitację oraz utraty części przychodów wynikających z niemożliwości kontynuowania pracy zawodowej. Niemniej jednak Towarzystwo Ubezpieczeniowe po wnikliwej analizie proponuje Ci zbyt niską kwotę odszkodowania, która nie jest w stanie zrekompensować wyrządzonych strat. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? Wówczas warto zlecić sprawę wyspecjalizowanej firmie odszkodowawczej, która w Twoim imieniu będzie dochodzić roszczeń względem TU.

I teraz nasuwa się kolejne pytanie – jak w gąszczu tak licznych firm na rynku odszkodowawczy wybrać tę właściwą? Tę, która profesjonalnie pomoże Ci otrzymać szybko i pewnie należytą wysokość odszkodowania?

By czuć się komfortowo oraz w pełni móc zaufać przyszłemu Partnerowi, tj. firmie odszkodowawczej, należy poszukać firmy i dokładnie przeanalizować jej dotychczasową działalność. To niewątpliwie ważna kwestia, gdyż to właśnie ta firma w Twoim imieniu będzie prowadzić dla Ciebie ważną sprawę. Dlatego musisz być pewny, że powierzyłeś ją profesjonalistom.

  1. Data założenia firmy i doświadczenie

Długość działalności firmy na rynku, a co za tym idzie zdobyte przez ten czas doświadczenie, kontakty i zbudowane relacje są niewątpliwie bardzo ważne. To właśnie od tych elementów zależy w dużej mierze powodzenie sprawy. Ale nie tylko, bowiem długość prosperowania firmy to także pozytywny sygnał, że to firma o ugruntowanej pozycji, której można zaufać.

  1. Transparentność i etyczność działań

Przejrzystość, spójność i wysoka jakość działań, to podstawa by z czystym sumieniem móc przekazać prowadzenie swojej sprawy firmie zewnętrznej. Ważne dla każdego potencjalnego klienta, który chce zyskać najlepszą firmę jest poznanie jej dotychczasowych działań. Firma powinna przedstawić ewidentne korzyści wynikające ze współpracy i z nich się oczywiście wywiązywać. Ponadto powinna zapoznać klienta z umową, która pod żadnym pozorem nie może mieć klauzul niedozwolonych, czyli zapisów niezgodnych z prawem. Jej spójność, transparentność i jasność przekazu są bardzo ważne dla dalszego etapu współpracy.

Ważnym aspektem jest także zwrócenie uwagi na fakt etyczny, czyli czy firma, której chcemy powierzyć naszą sprawę dysponuje Kodeksem Etycznym i czy stosuje się do jego zasad. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że empatia i społeczna odpowiedzialność to również ważne aspekty, którymi firma kieruje się w swojej działalności.

  1. Pozycja na rynku

Długoletnia działalność firmy, jej profesjonalni pracownicy, transparentna działalność, uzyskane certyfikaty oraz solidne wyniki, a także pozytywna ocena w oczach klientów – to tylko niektóre elementy, które przekładają się na mocną pozycję firmy na branżowym rynku. Dzięki czemu potencjalny klient może liczyć na wiele korzyści wynikające ze współpracy z firmą, która poprzez swój profesjonalizm z roku na rok się umacnia i buduje silną, godną zaufania markę.

  1. Przejrzystość umów

Mogłoby się wydawać, że umowa to pewien schemat, a tym bardziej umowa na usługi odszkodowawcze zawierana z firmą odszkodowawczą powinna być idealna i perfekcyjna. Niemniej jednak nie jest to reguła. Warto przy zawieraniu umów ją wnikliwie przeczytać. Na co zwrócić uwagę?

– W każdej umowie musi być informacja na temat zakresu czynności, które podejmie firma odszkodowawcza w wykonaniu swojego zobowiązania, jak również warunków finansowych współpracy, w tym wysokości i zasad ustalania wynagrodzenia przysługującego tej firmie – radzi Mariusz Rataj, Radca Prawny Kancelarii Radców Prawnych DRB. – Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy umowa zawiera dokładne dane identyfikujące firmę odszkodowawczą, w szczególności jej nazwę, adres, organ rejestrujący działalność gospodarczą i numer, pod którym została zarejestrowana. Pozwoli nam to wstępnie zweryfikować wiarygodność podmiotu, któremu chcielibyśmy powierzyć uzyskanie świadczeń odszkodowawczych – podsumowuje Radca Prawny DRB.

  1. Certyfikaty i wyróżnienia potwierdzające jakość usług

Firma nie działa w próżni i odosobnieniu. Wpływa na nią wielu uczestników rynku. Dlatego tak ważne są kontakty i dobrze zbudowane relacje. To od ich solidności w przeważającej mierze zależy obopólny sukces. Dowodem potwierdzającym wiarygodność firmy oraz gwarancję jej rzetelności i uczciwości są przyznawane certyfikaty. Są one nadawane przez niezależnych ekspertów, którzy po wnikliwej analizie firmy mogą stwierdzić, czy dana jednostka jest godna by je otrzymać. A co jeszcze dają firmom certyfikaty jakości?

– Zdobyte przez naszą Spółkę Centrum Odszkodowań DRB liczne wyróżnienia i certyfikaty zostały nam przyznane za całokształt działalności a nie tylko za jednorazową usługę – mówi Arkadiusz Bochnak, Prezes Zarządu Grupy DRB. – Oznacza to, że tylko firmy, które myślą perspektywicznie, kompleksowo i mają odpowiedzialne podejście do klienta mogą je zyskać. Ponadto przyznane certyfikaty umacniają pozycję danej firmy na określonym rynku, w którym działa i stanowią wizytówkę jej jakości. To ważny sygnał dla potencjalnych klientów i kontrahentów, bowiem wówczas mają gwarancję solidnego Partnera – podsumowuje Prezes Zarządu Grupy DRB.

  1. Polisa OC firmy odszkodowawczej, która jest gwarancją bezpieczeństwa dla klienta

Niewiele jeszcze firm na rynku odszkodowawczym daje pełne poczucie bezpieczeństwa klientom. Wynika to z prostego faktu – bowiem wiele firm odszkodowawczych nie posiada własnych polis OC. Dlatego jeśli zależy Ci na jak najlepszej obsłudze, a przy tym gwarancji bezpieczeństwa, to warto wybrać firmę, która takie ubezpieczenie OC posiada. Ponadto ważna kwestia, obok posiadanej polisy, to także suma na jaką firma posiada ubezpieczenie. Tylko wówczas klient ma pełen komfort współpracy i wie, że nic nie ryzykuje a może dużo dzięki niej zyskać.

  1. Terminowość wypłacania należności

Mawia się, że jak nie wiesz o co chodzi, to chodzi o pieniądze. To stara, ale jakże współczesna zasada, która w każdej branży jest obecna. Nie inaczej jest na rynku odszkodowań. Bo rzeczą niepodważalną jest fakt, że jeśli każdemu z nas przysługiwałoby odszkodowanie, to jak najszybciej chcielibyśmy je otrzymać. Często wynika to z konieczności, bo bez tych pieniędzy niemożliwe jest dalsze leczenie, a w innym wypadku po prostu jest to chęć otrzymania tego, co należy się od ubezpieczyciela. Tak więc warto zweryfikować firmę pod kątem terminowości i wypłacalności.

  1. Prowizje i opłaty za prowadzenie sprawy o odszkodowanie

Najczęściej spotykanym wynagrodzeniem dla firmy jest prowizja od uzyskanej kwoty odszkodowania. W przeważającej mierze zależy ona od toku postępowania sprawy, tzn. czy zostanie ona rozwiązana na drodze polubownej, czy też na drodze sądowej. W obu przypadkach związane jest to z nakładami jakie firma musi ponieść. Niemniej jednak zawsze przed rozpoczęciem współpracy także trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy istnieją jeszcze jakiekolwiek inne opłaty. Zawsze należy wybierać firmy, które jasno określają warunki współpracy i płatności. Najlepszym Partnerem jest firma, która bierze na siebie pełną odpowiedzialność za sprawę, tzn. bezpłatnie ją weryfikuje i gdy sprawa nadaje się do prowadzenia, na swoje „barki” bierze cały jej tok postępowania. Dopiero w momencie pozytywnych efektów, tj. wygranej sprawy, firma pobiera od niej prowizję a resztę kwoty wypłaca klientowi. Jest to bardzo komfortowy i przejrzysty sposób rozliczenia dla klienta, gdyż zależy od wyników firmy. Klient przy takim sposobie współpracy nic nie ryzykuje, a naprawdę może dużo zyskać.

Sytuacja jest podobna w przypadku postępowania sprawy na drodze sądowej. Najlepszym Partnerem jest firma, która nie pobiera wynagrodzenia przed uzyskaniem odszkodowania tylko po rozstrzygnięciu sprawy. Niemniej jednak w związku z jednorazowymi opłatami sądowymi (opłata za wpis sądowy, opłata od pełnomocnictwa, opłata na wezwania sądu, dojazdy pełnomocnika na rozprawy), które nie są zależne od firmy, wówczas powinna ona jasno określić klientowi jakie koszty będzie musiał ponieść kierując sprawę na drogę sądową oraz określić koszty ewentualnego wytoczenia powództwa przed sądem. Niektóre godne zaufania firmy odszkodowawcze dobrze wiedzą, że nie wszystkich klientów stać na podjęcie tego wyzwania. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, finansują dla najbardziej potrzebujących (na indywidualnych zasadach) koszty skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Rozwiązanie to umożliwia klientom uzyskanie wysokiej kwoty odszkodowania.

  1. Własna Kancelaria Prawna

Nigdy nie wiadomo jak potoczy się sprawa. Może być ona prowadzona na drodze polubownej lub wejść na drogę sądową. W tym drugim przypadku, dużym atutem będzie fakt, gdy firma z którą będziesz współpracował będzie dysponowała własną Kancelarię Prawną. Dlaczego? Otóż, firmy które dysponują własnymi specjalistami, w tym radcami prawnymi są w stanie profesjonalnie przygotować pełną dokumentację szkody, dużo szybciej załatwić wszelkie formalności i profesjonalnie reprezentować klienta w sądzie. Wówczas jego szanse na odszkodowanie, które są często kilkukrotnie wyższe niż na drodze polubownej, niewątpliwie wzrastają.

Komentarz Arkadiusza Bochnaka, Prezesa Zarządu Grupy DRB

A.-Bochnak-250x376– Firmy odszkodowawcze, to niewątpliwie ważna pomoc dla osób poszkodowanych w wypadkach. To właśnie one są swoistego rodzaju rzecznikami osób poszkodowanych przed towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dzięki współpracy, klient nie musi martwić się o formalności, dokumentację, monitorowanie działań wobec urzędów, kwestie prawne i wszelkie inne poboczne sprawy – obowiązki te przejmuje na siebie firma odszkodowawcza. Nasza Spółka Centrum Odszkodowań DRB dobrze znając oczekiwania osób poszkodowanych dokłada wszelkich starań, by oszczędzić im czas i przykre doznania wynikające z zaistniałej sytuacji. Zawsze reprezentujemy klienta i jego interesy, a posiadane doświadczenie procentuje szybkim i kompleksowym pozyskaniem dowodów i wszelkich dokumentów za klienta. W efekcie tok sprawy jest znacznie krótszy niż działalność na tzw. „własną rękę”. Niemniej jednak zawsze przed podpisaniem umowy nasz klient dobrze wie, na co może liczyć, z naszej strony i jakie zasady obowiązują obie strony. Działamy w sposób etyczny, odpowiedzialny i transparenty, by nasz klient miał pełen komfort bezpieczeństwa i zaufania do nas. Dlatego tak ważne już na wstępie jest sprawdzenie przez potencjalnego klienta dokładnie zasad umowy oraz działalności jakie firma odszkodowawcza do tej pory podejmowała. To od jej profesjonalizmu, zaangażowania pracowników oraz doświadczenia i kompetencji zależy powodzenie sprawy. Tak istotną kwestię, jaką jest odszkodowanie należy LOGOTYPY-GRUPA-ALL-05-250x133powierzać tylko najlepszym profesjonalistom!

Poradnik DRB w wersji do wydruku >>