Śmierć małej Nel. Czy rodzice dziewczynki dostaną odszkodowanie?

W szpitalach oczekujemy pomocy od ludzi, którzy się na tym znają. Niestety zdarza się, że Ci którzy mieli nieść pomoc odpowiadają za niewybaczalne błędy w sztuce, które kończą się śmiercią. Półtoraroczna Nel, do której oskrzeli dostała się igła, zmarła w niedzielę, 18 marca. Teraz w sprawie jej śmierci toczy się śledztwo, a prokuratura już zaplanowała sekcję zwłok. I choć żadne pieniądze nie zwrócą życia Nel, to czy rodzina w takim przypadku może liczyć na odszkodowanie? Komentarz w tej sprawie udzielił nasz ekspert Marzena Walkowska.

Śmierć dziecka jest dla rodziców niewyobrażalną tragedią, której nie da się w żaden sposób zadośćuczynić. I choć sprawa Nel jest badana, a żaden ze scenariuszy nie wykluczony, to rodzi się pytanie czy rodzice zmarłej dziewczynki mogą liczyć na odszkodowanie, jeśli faktycznie prokuratura stwierdzi, że mamy do czynienia z błędem lekarskim?

Jak podaje nam Marzena Walkowska, Kierownik Zespołu Szkód Centrum Odszkodowań DRB, rodzice Nel będą mogli domagać się zwrotów własnego leczenia (trauma po śmierci) i pogrzebu (art 446 par. 1 k.c.) oraz wystąpić o odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art 446 par. 4 k.c.).

– Podstawą do wnoszenia jakichkolwiek roszczeń jest udowodnianie faktu, że mieliśmy do czynienia z błędem medycznym. W przypadku śmierci pacjenta należy złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia błędu medycznego. Po przyjęciu takiego zgłoszenia prokuratura powoła niezależnych biegłych lekarzy orzeczników, którzy ocenią, czy doszło do błędu w sztuce lekarskiej. W przypadku zmarłej dziewczynki rodzice mają możliwość zgłoszenia roszczeń na dwa sposoby, tj. do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych bądź samej placówki medycznej lub jej ubezpieczyciela – mówi Marzena Walkowska z DRB.

Pełen artykuł pt. „Śmierć małej Nel. Czy rodzice dziewczynki dostaną odszkodowanie?” można przeczytać na łamach serwisu Superbiz.pl – autora: Karolina Januszek – tutaj >>