Twoje auto zostało uszkodzone?

Miałeś wypadek? W jego wyniku Twoje auto zostało zniszczone? Wspólnie z portalem lca.pl i Policją w ramach cyklu „DRB bezpieczna Legnica” radzimy, jakie formalności należy podjąć, żeby uzyskać odszkodowanie.

Zima to czas, gdy coraz częściej dochodzi do różnych zdarzeń drogowych. Kolizja lub wypadek może przytrafić się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Warto przygotować się na taką okoliczność i dowiedzieć się jak dochodzić swoich praw, jeśli przydarzy nam się taka sytuacja.

– Według danych Komendy Głównej Policji od początku roku do końca listopada 2016 roku doszło do 355 146 kolizji i 30 586 wypadków, z czego w Legnicy, jak wynika ze statystyk Komendy Miejskiej Policji, doszło do 78 wypadków i 2270 kolizji drogowych – komentuje Iwona Król Szymajda, rzecznik prasowy legnickiej policji.

Warto pamiętać, że osoby poszkodowane mogą ubiegać się o wypłatę odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Podpowiadamy, jak dochodzić swoich praw i ubiegać się o wypłatę pieniędzy, które przecież nam się należą.

infografika_kolizja drogowa_DRB_1

Jeśli byliśmy ofiarą zdarzenia drogowego, wskutek którego ucierpiało nasze auto, ważne jest, aby zaraz po tym incydencie zrobić zdjęcia, które będą dowodem uszkodzeń samochodu powstałych na skutek tej kolizji. Następnie należy spisać oświadczenie, które podpiszemy my, jako osoba poszkodowana, ale także sprawca zdarzenia. Wzory oświadczeń możemy znaleźć w internecie.

– Takie oświadczenie powinno zawierać dane sprawcy kolizji, kategorię i numer prawa jazdy, dane ubezpieczyciela, numer polisy OC oraz opis okoliczności w jakich doszło do kolizji – tłumaczy Iwona Król Szymajda.

– W przypadku, gdy sprawca zdarzenia nie chce udzielić nam potrzebnych informacji lub nie przyznaje się do winy, na miejsce kolizji powinniśmy wezwać policję, która sporządzi notatkę urzędową ze zdarzenia drogowego – dodaje rzeczniczka.

Właścicielowi zniszczonego auta przysługuje również możliwość wyboru sposobu likwidacji szkody. Do wyboru mamy wariant warsztatowy i wariant kosztorysowy.

– Wariant kosztorysowy polega na tym, że po zaakceptowaniu dokonanego przez rzeczoznawcę kosztorysu, ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie, a my we własnym zakresie dokonujemy naprawy. W przypadku wariantu warsztatowego, inaczej zwanego rozliczeniem bezgotówkowym, rola poszkodowanego ogranicza się jedynie do wyboru warsztatu, w którym zostanie naprawiony samochód, dostarczenia wyceny i odebrania już sprawnego samochodu. W takim przypadku to warsztat rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym – tłumaczy Edyta Szymkowiak,  p.o. dyrektora Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB.

Dodatkowe informacje dotyczące odszkodowania z OC sprawcy – kliknij tutaj >>