Jak uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby
Według danych pochodzących z Polskiej Izby Ubezpieczeń, kwoty odszkodowań wypłaconych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w 2014 roku wzrosły o ponad 374 mln złotych. Do tak dużego zwiększenia się kwot rekompensat przyczyniło się między innymi to, że osoby poszkodowane coraz częściej decydują się wstąpić na drogę sądową. Nie bez znaczenia jest również możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby.
W przypadku dochodzenia swoich praw do zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby musimy zapamiętać, że takie świadczenie nie przysługuje nam automatycznie.
Zadośćuczynienia i odszkodowania mogą domagać się osoby, które utraciły osoby bliskie w wyniku wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy, także przy pracy w gospodarstwie rolnym, czy też w wyniku błędu medycznego. Świadczeń można domagać się od osoby odpowiedzialnej za spowodowanie szkody, a w przypadku posiadania ubezpieczenia OC, przez sprawcę szkody, odpowiedzialnym będzie jej ubezpieczyciel.
– W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wykazanie bliskich relacji ze zmarłym, a także o wykazanie krzywdy jakiej doznaliśmy w związku ze śmiercią poszkodowanego – wyjaśnia Bartosz Kozak, Radca Prawny Kancelarii Radców Prawnych DRB współpracującej z Centrum Odszkodowań DRB.
Naszą zażyłość ze zmarłym, jak również krzywdę możemy udokumentować równocześnie, chociażby poprzez ukazanie utraty więzi rodzinnej. Pamiętać również należy, iż wykazanie więzów rodzinnych nie zawsze oznacza, iż zmarła tragicznie osoba musi być członkiem rodziny w powszechnym rozumieniu. Zadośćuczynienie może być należne również osobie, która np. pozostawała ze zmarłym w tzw. związku partnerskim.
W trakcie postępowania sądowego warto przedstawić możliwe jak najwięcej dowodów.
O jakich dokumentach nie można zapomnieć przy ubieganiu się o odszkodowanie, a także na jakie świadczenia można liczyć oraz w jak dużym stopniu droga postępowania sądowego wpływa na wysokość wypłacanych świadczeń? Na te i wiele innych kwestii znajdą Państwo odpowiedź w materiale prasowym zamieszczonym w naszym BIURZE PRASOWYM, gdzie również przedstawione zostały sprawy DRB, w których droga sądowa była znacząca w uzyskaniu należnego wysokiego odszkodowania dla klienta.
BIURO PRASOWE DRB – pełen materiał do przeczytaj tutaj >>
Dowiedz się więcej na temat zadośćuczynienia
Kto może zgłosić się po świadczenia?
Kryteria wysokości świadczenia
Czy warto żądać zadośćuczynienia i dlaczego?
Jak zgłosić się po zadośćuczynienie?
Jakiej kwoty można żądać i co wpływa na wysokość świadczenia?