Zniszczenia w wyniku trąby powietrznej
Trąby powietrzne to nie tylko stały element filmów katastroficznych. Bardzo silny, porywisty wiatr potrafi wyrządzić wielkie szkody, których skutki mogą być odczuwalne przez dłuższy czas. Ekspert DRB, Edyta Szymkowiak wyjaśnia, jak radzić sobie ze skutkami trąby powietrznej, by uzyskać stosowną kwotę odszkodowania.
Według definicji OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) huraganem określa się silny wiatr wiejący z określoną prędkością. W zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego mogą pojawić się rozbieżności dotyczące określenia samej prędkości wiatru. Informację o prędkości wiatru, z jaką mieliśmy do czynienia na danym obszarze i w określonym czasie możemy uzyskać w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W sytuacji gdy trąba powietrzna zniszczyła nasze mienie, możemy starać się o odszkodowanie, gdy wcześniej wykupiliśmy stosowne ubezpieczenie obejmujące swoim zakresem skutki tego rodzaju zdarzenia. Większość ubezpieczeń nieruchomości obejmuje swoim zakresem ochronę majątku od skutków huraganu. Ryzyko huraganu uwzględniane jest przy większości polis dotyczących ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Polisy chroniące wyłącznie przed skutkami silnego wiatru rzadko są oferowane przez ubezpieczycieli.
W przypadku wystąpienia szkody należy niezwłocznie dokonać zgłoszenia wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego u swojego ubezpieczyciela i zadbać o odpowiednie udokumentowanie strat.
Jeśli miałeś taką szkodę – zgłoś się do nas! >>
Ekspert: Edyta Szymkowiak, p.o Dyrektora Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB