Zniszczenia wywołane przez silny wiatr

Co zrobić, gdy porywisty wiatr uszkodzi rynnę, a woda z niej dostanie się do mieszkania i zaleje ściany? Ekspert DRB, Edyta Szymkowiak radzi, jakie działania podjąć, by mieć jak największe szanse na uzyskanie odszkodowania adekwatnego do poniesionych szkód.

ekspert7

W zaistniałej sytuacji przede wszystkim należy we własnym zakresie zadbać o zabezpieczenie mienia, by zapobiec zwiększeniu rozmiaru szkody. Potem postarajmy się przekazać Ubezpieczycielowi informację o powstałej szkodzie. Termin i forma powiadomienia są ściśle określone w treści OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Następnie skupmy się na właściwej dokumentacji zdarzenia. Nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu dowodów, dokumentacji fotograficznej obrazującej powstałe skutki. Warto zrobić też spis utraconych rzeczy oraz poczynionych szkód. Starając się o odszkodowanie, jesteśmy zobowiązani przez Ubezpieczyciela do udokumentowania wszelkich poniesionych kosztów i strat związanych ze zdarzeniem ubezpieczeniowym.

Warto zaznaczyć, że warunkiem uzyskania odszkodowania jest wcześniejsze wykupienie polisy ubezpieczenia nieruchomości, która swoim zakresem obejmuje szkody wyrządzone przez naturę, w tym przez silny wiatr czy ulewny deszcz. W przypadku wystąpienia opisanej przez Państwa szkody należy zapoznać się z treścią OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i postępować zgodnie z określonymi tam wskazówkami.

Jeśli miałeś taką szkodę – zgłoś się do nas! >>

Ekspert: Edyta Szymkowiak, p.o Dyrektora Departamentu Dochodzenia Roszczeń Centrum Odszkodowań DRB